Vecu cilvēku aprūpe specializētās iestādēs

Vecu cilvēku aprūpe specializētās iestādēs

 

Visi būs dzirdējuši par tādu iestādi kā pansionāts, kur tiek nodrošināta vecu cilvēku aprūpe un uzturas arī cilvēki ar iedzimtu invaliditāti. Daļa sabiedrības pret šādām iestādēm izturas rezervēti, jo uzskata, ka tuvinieki ievieto tur savu mīļos, lai noņemtu no sevis rūpes. Bet tādas situācijas tomēr ir retas. Parasti šis lēmums tiek pieņemt tieši seniora labā, jo mājās ne vienmēr var nodrošināt tik kvalitatīvu un nepārtrauktu aprūpi.

pansionatsJa seniors ir jābaro, jākopj, jāģērbj, jārūpējas par higiēnu, tad kādam ar viņu jābūt kopā visu laiku. Tas nozīmē, ka vienam vai vairākiem tuviniekiem ir jāpamet darbs, lai rūpētos par senioru. Bet šī brīža ekonomiskajos apstākļos šādu lēmumu var atļauties pieņemt vien retais. Aprūpes iestādē ir arī pastāvīga medicīniskā uzraudzība, ko mājās nevar nodrošināt.

Tāpat bieži vien daudzi seniori atzīst, ka labāk pavada dienas kopā ar sava vecuma cilvēkiem, nevis kļūst par traucēkli un apgrūtinājumu jaunākajai paaudzei. Ir arī tādas aprūpes iestādes, kas pieņem seniorus uz dažām dienām nedēļā, kad  tuviniekiem vajadzīga atpūta vai jādodas ārpus mājām. Tad arī senioram ir vides maiņa jauni iespaidi, iespēja iepazīties ar citiem cilvēkiem.

Patiesībā tas ir mīts, ka seniori pansionātos tikai vada savas dienas vientulībā un skumjās par zaudēto. Tur ikdiena tiek plānota samērā intensīva. Seniori, kuri veselības stāvokļa dēļ to var, iesaistās dažādās aktivitātes, gatavo rokdarbus, zīmē un citādi radoši izpaužas, cits lasa, spēlē ar biedriem kārtis vai skatās televīziju. Parasti ir iespēja iziet arī pagalmā vai dārzā, kur var baudīt dabu un svaigu gaisu.

Lielākā daļa pansionātu mūsdienās ir moderni un aprīkoti ar visu, kas pēc atbilstošiem satandartiem nepieciešams. Bieži vien mājās nav iespējams nodrošināt senioram atsevišķu istabu un regulāri vest ārā. Un vēl viens ieguvums, ko piedāvā pansionāts – tur tiek organizēti dažādi kultūras pasākumi, lai izklaidētu iemītniekus, iepazīstinātu ar aktualitātēm.

Pansionātos viesojas mūziķi, mākslinieki, tiek rādīts kino, ciemojas literāti, tiek rīkotas izstādes un citas aktivitātes, kas ļauj senioriem justies kā pilnvērtīgiem sabiedrības locekļiem, kas nav atšķirti no apkārtējās pasaules.

Ir arī gadījumi, kad pansionāts ir vienīgais risinājums vecam un slimam cilvēkam, vai pacientam ar attīstības traucējumiem, ja vairs nav radinieku, kas uzņemtos par viņiem rūpes. Šādiem cilvēkiem valsts nodrošina vietu sociālās aprūpes iestādē.

Bet kvalitatīvi un moderni pansionāti, kas jau līdzinās augstas klases viesnīcai, arvien biežāk ir gan tuvinieku, gan pašu senioru izvēle, jo tā viņi var justies komfortablāk, ne vienam netraucēti pavadīt dienas tā, kā paši vēlas. Un tad brīvdienās un svētku dienās ir ciemiņu rindas, lai satiktu, aprunātos, iepriecinātu.