Galda kultūra, saskarsmes kultūra, braukšanas kultūra

Ar vārdu kultūra saprotam dažādas mākslas izpausmes, ko var novērtēt un izbaudīt ikviens no mums. Teātris, literatūra, mūzika, vizuālā māksla un citas mākslas formas. Tomēr ar vārdu kultūra var saprast arī daudz vairāk, kā iepriekš tika minēts. Visi būs dzidējuši tādus vārdu savienojumus kā saskarsmes kultūra, galda kultūra, pat braukšanas kultūra. Varētu teikt, ka tās ir uzvedības normas noteiktā sabiedrībā un situācijā, kas palīdz veiksmīgāk mijiedaboties ar citiem cilvēkiem un vidi.

Kultūra ir ļoti ietilpīgs jēdziens, kas būtu lietojams dažādos rakursos. Tomēr vairāk vai mazāk tas attiecināms uz cilvēku un tā uzvedību, identificēšanos ar noteiktu vidi, uzvedību, piederību sabiedrībai un kādai tās grupai. Esot noteiktas sabiedrības elementiem, mēs identificējamies arī ar kultūru un tās pazīmēm, kas tajā ir noteiktas.

Uzvedības, saskarsmes kultūra jeb etiķete ir lietas, ko nevienam nevar uzspiest vai sodīt par to neesamību, bet tad principā var teikt, ka šāds cilvēks ir nekulturāls, ja viņš savā saskarsmē un dzīvesveidā neievēro vismaz galvenos uzvedības un saskarmes principus. Var teikt, ka apkārtējiem nav patīkami komunicēt ar šādu cilvēku, veidot ciešākas attiecības. Te noteikti jāatzīmē, ka šādas kultūras trūkums vai esamība bieži vien ir saistīta ar izglītības līmeni, dzīves vidi un ģimeni. Ja bērns aug kopā ar vecākiem, kuriem nav labu manieru un saskarmes kultūras, tad diez vai bērns uzvedīsies savādāk.

Ja nebūtu šādu vispārīgu uzvedības un saskarsmes normu, tad būtu daudz grūtāk nodrošināt mierīgu atmosfēru, normas un noteikumi palīdz visiem saprast, kas ir vēlams, kas nē. Protams, ka ir lietas, kas nav tikai ieteicamās normas, bet gan noteiktas jau likuma līmenī. Kā labs piemērs noteikti ir braukšanas kultūra. To lielākoties nosaka satiksmes noteikumi, kas ir jāievēro, par to pārkāpšanu draud sods. Bet ne viss ir ierakstīts likumā, daudzas lietas ir loģiskas. Braukšanas kultūra nozīmē to, ka rīcība uz ceļa iekļauj visus satiksmes noteikumus un arī ir tāda, kas vērsta uz citu satiksmes dalībnieku cienīšanu, savstarpēju laipnību. Sastrēgumā palaist kādu pa priekšu, nelamāties, ja kāds veicis manevru, kas īsti neatbilst labai braukšanas kultūrai, pabrīdnāt pretīm braucošo auto, ja tālāk atrodas policijas ekipāža.

Tāpat ne tikai braukšanas kultūra, bet arī likumdošana nosaka to, kādiem parametriem automašīnai jāatbilst, lai varētu droši piedalīties satiksmē. Piemēram, riepām jāatbilst noteiktajiem standartiem, te runa ir par ziemas un vasaras riepām, par protektora dziļumu. Pārējais ir autovadītāja ziņā, kāda ražotāja riepas izvēlēties, kam uzticēt savu un pasažieru drošību. Bet, rūpējoties par sevi un cienot citus, būtu tikai loģiski izvēlēties kvalitatīvāko un drošāko, piemēram, Michelin, Pirelli vai Nokian riepas. Pirmās gan būs dārgākas, bet Nokian riepas nedaudz pieejamākas cenu ziņa. Par riepām, kas atbilstu labai braukšanas kultūrai un arī likumdošanai, vairāk var uzzināt un arī iegādāties https://www.riepubaze.lv/riepas/nokian. Braukšanas kultūrā vienmēr prioritāte ir drošība, sava un citu, tāpēc riepas ir būtisks elements.