Kā atrast laiku kultūrai un intelektuālai atpūtai?

Kā atrast laiku kultūrai un intelektuālai atpūtai?

Vai jūs esat labs laika plānotājs? Vai jums no rīta ir skaidrs plāns par to, kāda būs diena un darāmie darbi katrai stundai? Jums uz galda, somā vai telefonā ir plānotājs, kur pierakstāt visu, lai neaizmirstu? Tomēr, ja arī mēs būtu labi plānotāji, darbu un pienākumu bieži vien tāpat ir tik daudz, ka kaut kam pietrūkst laika. Gribētos vakarā kādu lieku stundu un brīnumlīdzekli, kas aizdzen miegu, lai varam paveikt vēl vairāk.

Darbi un pienākumi apēd mūsu brīvo laiku, hobijus, izklaides, arī miegu. Visu to, ko var pabīdīt, pārcelt uz citu dienu. Un tā pēc laika pamanām, ka atliekam jau pa mēnešiem un gadiem. Dzīve paiet garām, bet mēs jau sen esam atteikušies no saviem hobijiem un iemīļotajām nodarbēm, lai paliktu darbā kādu stundu vairāk. Vakarā mājas pienākumi ir pārņēmuši to laiku, ko labprāt būtu pavadījuši ar labu grāmatu vai teātrī.

Šādam steidzīgam darbu un pienākumu ritenim pakļauties ir ļoti viegli, tas iesūc cilvēku tik ātri un nemanāmi, ka nespējam pat attapties. Daudz lielāka māksla ir turēties tam pretī un spēt saglabāt kaut kādas laika robežas, kas pienākas mums pašiem, mūsu dvēseliskajām un intelektuālajām vajadzībām. Kā to izdarīt?

  • Vai izmantojat savu laiku lietderīgi? Ja arī jūsu plānotājs ir pilns ar ierakstiem no agra rīta līdz vēlam vakaram, tomēr vajadzētu šos ierakstus rūpīgi apskatīt un saprast, cik jūsu plāni ir lietderīgi un jēgpilni. Pastāv iespēja, ka pārāk daudz laika ieplānojat lietām, kas nemaz nav tā vērtas un nav jums nepieciešamas. Ja atradīsiet šādus plānus, kas ir atmetami, tad varat iegūt vairāk laika kam tādam, ko patiešām vēlaties darīt.
  • Izmantojiet tehnoloģiju atbalstu. Optimizēt savu dienu un īsākā laikā paveikt visu ieplānoto var tad, ja izmanto mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas. Labs palīgs var būt interneta veikali. Tajos ātri un ērti var pasūtī visu nepieciešamo. Tad var atkrist brauciens uz tirdzniecības centru un vairāku stundu iepirkšanās. Kopā ar visu ģimeni tas var būt diezgan nogurdinoši un laikietilpīgi. Tāpēc, ja vēl to neizmantojat, tad ir vērts uzzināt, kādus ieguvumus var sniegt interneta veikali.
  • Veiciet pienākumu sadali. Un mājas pienākumu daļēja noņemšana no jūsu pleciem var izdoties, ja jūs bez liekām emocijām veicat mājas pienākumu sadali visu ģimenes locekļu starpā. Protams, ka to starpā, kuri ir atbilstošā vecumā. Kaut kā ir iegājies, ka lielākoties viens cilvēks mājās ir apkrāvies ar visiem mājas uzturēšanas darbiem, bet šāds paradums ir jālauž. Arī pusaudži un citi pieaugušie var uzņemties tikpat lielu pienākumu daļu, kā citi. Ar šādu kārtību jums noteikti radīsies brīvs vakars, ko pavadīt ārpus mājas kādā kultūras pasākumā. Pienākumu deleģēšana citiem ir grūta tikai sākumā. Kad pierodat paņemt brīvo laiku arī sev un sākat cienīt savas vajadzības, tad tas jau šķiet pašsaprotami. Vakars ar sevi un grāmatu ir tikpat svarīgs kā bērnu drēbju mazgāšana un gludināšana.