Modernā māksla – vai saprotam un pieņemam?

Mākslas muzejus un izstādes parasti iedomājamies piepildītus ar tradicionālām un klasiskām mākslas formām – gleznām, skulptūrām, darbiem materiālā, pie kuriem iedomājamies keramiku, ādu, metālu, stiklu. Tomēr tas, ko arvien vairāk redzam zem nosaukuma māksla, liek aizdomāties par mākslas robežām, kas izplūst, par tendencēm mākslā, ko ienes modernais laikmets, tehnoloģijas un jauna domāšana. Tādas klasiskas vertības kā glezniecība un tēlniecība nekad neizzudīs un vienmēr tiks novērtētas. Bet vai esam gatavi pieņemt un līdzās klasiskajām mākslas formām moderno un pat brīžiem šokējošo mākslu?

mūsdienīga makslaTas ir jautājums, ko katram pašam sev ir jāuzdod, jo neviens jau ar varu nespiež skatīties moderno mākslu un nest to savās mājās. Bet soli pa solim šādiem pārsteidzošiem mākslas eksperimentiem un radošajam lidojumam tiek ierādīta vieta arī pilsētvidē.

Loģiski, ka dzirdam daudzus pretiniekus tam, ko bieži vien var ieraudzīt jauno mākslinieku izstādēs. Tur māksla balansē uz robežas ar pretīgo, seksuālo, mulsinošo. Tās ir robežas, ko ne katrs skatītājs ir gatavs šķērsot. Bet, ja uztveram mākslu kā izpausmes veidu un sabiedrības spoguli, tad šajā gadsimtā ir pavisam cits laikmeta fons, nekā 20. gadsimta sākumā, kad tapuši daudzi mūsu mākslas vecmeistaru darbi. Arī tajā laikā drosmīgos necieta, izstūma un nievāja, jo viņi lauza mākslas robežas. Bet tagad ir kļuvuši par atzītiem un pasaules slaveniem māksliniekiem. Bieži vien savā dzīvē to viņi nepieredzēja.

Multimediju iespējas arī ir būtiski ietekmējušas moderno mākslu, sniedzot jaunus izteiksmes veidus, pat jaunus žanrus. Tāpat arī darbs ar materiālu vairs nenotiek tikai klasiskājos rāmjos, jo tagad mākslu var radīt no jebkā. Tie var būt plastmasas maisiņi, putuplasts, metāllūžņi, vecas riepas, koka paletes un citi ikdienā nevērtīgi un nemākslinieciski objekti.

Ko nez domātu kaimiņi, ja es savas pie pkp.lv pirktās riepas, kas jau nolietotas un stāv garāžā, iznestu zālienā, sakrautu kaudzē un paziņotu, ka tā ir māksla? Bet, ja es riepu krāvumu ieliktu izstāžu zālē? Vai tā būs māksla? Lai spriež eksperti.