Laukos visi satiekas kultūras namā

Laukos visi satiekas kultūras namā

 

Lielākajās pilsētās ir koncertzāles, klubi un citas vietas, kur notiek kultūras dzīve, bet lauku reģionos, kur nav pārāk daudz iedzīvotāju, mājas ir izvietotas plašākā teritorijā, visus apvieno kultūras nams. Tā ir galvenā vieta, kur notiek sabiedriskā dzīve. Tie ir koncerti, izaidumi, kora mēģinājumi, gatavošanās deju svētkiem, balles, saiešanas un citas aktivitātes, kurās vietējie iedzīvotāji pēc pašu vēlēšanās vai iesaistīties gan kā dalībnieki, gan skatītāji.

Ja no citiem novadiem viesizrādēs atbrauc amatierteātris, arī izrāde droši vien notiks kultūras namā, jo telpas ir vienīgās gana plašās un pasākumiem piemērotās. Dažviet skolām līdzās ir uzceltas sporta zāles. Tad šo telpu arī var transformēt par kāda pasākuma vietu, ja ir tāda vajadzība. Bet kultūras nams joprojām ikvienā novadā ir ļoti svarīga vieta, centrāls punkts, kur koncentrējas kultūras dzīve, kur cilvēki satiekas, attīsta savus talantus, arī izklaidējas.

Un nav tā, ka tur dodas tikai tie, kuri dzīvo tuvākajās mājās. Novada robežas var būt vairāku desmitu kilometru attālumā viena no otras. Bet cilvēkiem tas netraucē jebkurā gadalaikā sēsties automašīnā un braukt vakarā pēc visiem citiem darbiem uz kultūras namu, lai piedalītos kādā mēģinājumā vai noskatītos skolēnu sagatavotu koncertu.

Laukos bez auto ir grūti

Te gan jāatzīmē, ka priekšrocība ir tiem novada iedzīvotājiem, kuriem ir savs auto un iespēja nokļūt kultūras namā arī vakaros un brīvdienās, kad visbiežāk sabiedriskais transports nekursē. Un vēl katrā gadalaikā jārēķinās ar ceļa apstākļiem, jo braukšana var būt apgrūtinoša. Tāpēc laukos nevar būt pilnvērtīga ikdiena, ja automašīnai nav kārtīgas ziema riepas, kas vajadzīgajā brīdī spēs nogādāt kultūras namā gan uz mēģinājumiem, gan pasākumiem.

Vietējie braucēji jau zina, ka lauku ceļiem vajag izvēlēties ziemas riepas ar radzēm, lai būtu drošība, ka sliktas ziemas riepas nekļūst par iemeslu, kāpēc nevar aizbraukt uz darbu, veikalu vai to pašu kultūras namu. Tur jau attālumi ir pavisam citi, tāpēc bez uzticama auto nav iespējams. Bet ziema, pavasaris un arī rudens lauku ceļiem var būt liels pārbaudījums.

Ne visur ir asfalts, tāpēc grants segums var būt pavisam nebaudāms un grūti izbraucams. Arī ziema uz zemes ceļiem ir pavisam kaut kas cits, nekā tas ir pilsētā uz asfalta. Tāpēc ziemas riepu izvēle nav joka lieta. Vislabāk, ja tās būtu ziemas riepas ar radzēm, kas spēj sniegt drošību un arī garantiju, ka neviena kupena nebūs par biezu, lai tiktu tai cauri un nokļūtu novada sabiedriskās dzīves centrā.

Ceļojot, ieejiet kultūras namā

Ja kādreiz apceļojat Latviju un nonākat mazākos novados, kur it kā pirmajā acu uzmetienā nekas nenotiek, tad vienmēr ir vērts sameklēt kultūras namu. Un viss būs skaidrs. Pie tā vajadzētu būt afišu dēlim ar aktuālu informāciju, tāpat kultūras namos bieži vien ir ierīkotas arī izstādes, mazākās telpās notiek kādi pašdarbnieku pulciņi vai radošās grupas. Kultūras nams ir tā vieta, kur saprast, kas šejienieši patiesībā ir par cilvēkiem. Lieliski, ja izdodas apmeklēt kādu vietējo pasākumu, kas notiek kultūras namā. Tur parasti ir gandrīz visi.

Tagad kultūras namu vadītāji cenšas veiksmīgi savā darbā iekļaut tās iespēja, ko piedavā šis tehnoloģiju laikmets. Novada kultūras namam ir savs profils sociālajos tīklos, varbūt pat mājaslapa. Pasākumu programmā tiek iekļauta filmu un multfilmu rādīšana, ir pat vietas, kur notiek viktorīnas un kādu televīzijas šovu pārcēlums novada vidē. Radošās iespējas ir plašas, arī tehnloģijas tagad ir ērti izmantojamas. Tie ir veidi, kā dažādot novada dzīvi, arī popularizēt savu novadu un iedzīvotāju talantus. Kultūras nams ir lieliska vieta, kur saglabāt kopābūšanu, jo laukos cilvēki bieži vien ir viensētnieki.