Talants daudzās jomās — vai tā mēdz būt?

Talants daudzās jomās — vai tā mēdz būt?

Ir dzirdēts par cilvēkiem ar zelta rokām un tādiem, kuriem veicas un padodas visi darbi, kuri talantīgi dažādās nozarēs. Vai tiešām tādi cilvēki ir? Jā, es domāju, ka ir. Katram cilvēkam intelekts, prāta spējas un gēni ir ielikti kādā kombinācijā. Un tāpēc katrs cilvēks ir unikāls. Un gadās tā, ka cilvēkam vienkārši viss viegli izdodas, viņš ātri visu apgūst un izcili sanāk jebkas, ar ko viņš nodarbojas.

Mūzika, māksla, tehniskas lietas, sports  — manu draugu lokā ir jauns pusis, kuram tas viss ar vieglu roku izdodas ļoti labā līmenī. Viņš skaisti dzied, strādā dizaina jomā, saprot visu no tehnoloģijām un tehniskām lietām, regulāri ar panākumiem sporto. Mēs viņu saucam par brīnumbērnu, jo viņš tiešām ir talantīgs un vēl arī izskatīgs. Tā vien šķiet, ka viņam šajā dzīvē iedalītas lieliskas kārtis.

Tomēr skolā viņam nebija viegli, jo viņš īsti nezināja, ko vēlas dzīvē darīt. Tā kā visos priekšmetos un jomās viņam bija labi panākumi, tad skolotāji viņu vilka katrs uz savu pusi, aicināja pulciņos, veda uz olimpiādēm. Tā bija liela slodze un arī stress, jo vienmēr gaidīja labus panākumus. Galu galā viņš par profesiju izvēlējās grafisko dizainu, ikdienā strādā ar mūsdienu tehnoloģijām, veido produktu dizainus. Šobrīd tā ir perspektīva nozare. Bet vajadzības gadījumā viņš var strādāt arī daudzās citās jomās, ko jau brīvajā laikā arī dara, jo iesaistās dažādos projektos.

Radošā un tehniskā apvienojums

apvienojumsParasti jau cilvēkam ir nosliece uz vienu vai otru jomu. Kādam uz humanitāro, citam uz eksakto, sportisko vai tehnisko. To nosaka prāta īpašas iezīmes, kas liek aktīvāk strādāt noteiktiem smadzeņu centriem. Bet man pazīstamā skolasbiedrā ir lieliski apvienotas gan radošas, gan tehniskas prasmes. Viņš labi jūtas gan mākslā, gan modernajās tehnoloģijās, gan pavisam praktiskās lietās. Viņu interesē automašīnas, pārzina auto detaļas, var tās samainīt, salabot. Izklaides pēc viņš mājās labo un atjauno kādu vecu auto, meklē piemērotas auto detaļas, skrūvē, izpēta. Tas ir gan izzinošs, gan praktisks process.

Bet vispār jau es nezinu īpaši daudz tādus cilvēkus, kuri būtu tik daudzpusīgi un talantīgi gandrīz visās jomās, laikam katram tas nav lemts. Tā ir reta parādība, tāpēc arī šādi cilvēki tiek ātri pamanīti un novērtēti. Viņi gūst panākumus visās lietās, pie kurām ķeras. Protams, ka visi vecāki, girbētu, ka viņu bērni ir tik talantīgi un daudzpusīgi.

Bet galvenais jau ir atrast to nodarbošanos, kas patīk un šīs prasmes tad arī izkopt, lai kļūtu par labu speciālistu savā jomā. Ne vienmēr var un vajag zināt un prast visu.