Jāņi – īsteni latviešu svētki

Jāņi – īsteni latviešu svētki

Kas tas par latvieti, kurš nesvin Jāņus? Tas nu nav latvietis! Tradīcijām apvītie un burvestībām pilnie svētki ir bijuši aktuāli un Latvijā iecienīti vienmēr, no laika uz laiku, un tā tam būs būt!

Vai zināt īstenās Jāņu tradīcijas, kādas jāievēro? Nedaudz mēģināsim atsvaidzināt atmiņu un pieturēties šogad svinot kaut pie dažām tradīcijām.

  •    Kas tie par Jāņiem bez vainagu pīšanas! Vīriem tiek pīti ozolu vainagi, meitenēm ziedu vainadziņi. Precētām sievietēm vainagos jāpin klāt arī ozolu lapas. Uzlikt citam galvā vainagu – tā ir draudzības un cieņas izpausme.
  •    Zālītes, kas plūktas Jāņos, esot maģiskas. Tāpēc telpas jārotā ar dažādām zālēm un ziediem. Pie durvīm jāliek pīlādža un ozola zariņš, vai nātre, lai mājās nenāk ļaunie gari un negācijas.
  •    Kas tie par Jāņiem bez ugunskura! Jāņu naktī noteikti jākur ugunskurs, jo tas nes svētību. Lēkšana pāri ugunskuram ir sevis attīrīšana no ļaunā. Bet tie, kas lec pāri ugunskuram sadevušies rokās, stiprina savas attiecības.
  •    Tradicionālais Jāņu ēdiens, protams, ir siers. Dzēriens – alus!
  •    Noteikti visi zina par papardes zieda meklēšanu. Tas esot kas maģisks. Kas atrod papardes ziedu, tas ir atradis savu laimi uz mūžu.
  •    Jāņu nakts pavisam noteikti ir jāpavada nomodā, lai no rīta satiktu pirmo rasu zālē. Vīriem jābrien pa rasu, lai nāk daudz naudas. Bet meitenēm jāmazgā seja rasā, lai vairotu savu skaistumu.

Noteikti, ka Jāņi vairumam paiet pavisam lustīgi. Šai sakarā jāatgādina, ka jāuzvedas prātīgi. Tuvojoties Jāņu svinībām, uz ceļiem pastiprināti sāk dežurēt policijas ekipāžas, kas rūpējas par drošību. Tāpat noteikti sagaidīsim brīdinošās CSDD reklāmas.

vasaraEsiet uzmanīgi, sargiet sevi un savus mīļos. Nebrauciet dzēruši un neļaujiet to darīt citiem. Paņemiet automašīnu atslēgas un iedodiet kādam, kas spēs tās paglabāt, vislabāk kādam, kas svētkos alkoholu neplāno lietot.

Esiet uzmanīgi ar arī ugunskuru. Neapdedzinieties. Tāpat nemetiet ugunskurā riepas, plēves, kas var izraisīt kodīgus dūmus! Galu galā, jaunas riepas maksā dārgi. Un, ja pa dzērumam noskrūvēsiet kādam auto riteņus, nāksies pirkt jaunas riepas un atbildēt par svētkos sadarīto (ielūkojieties, kur nopirkt jaunas riepas, ja tomēr kāda šmuce sastrādāta ? )

Ja jums vēl nav ne jausmas, kur svinēt svētkus, tad ielūkojieties internetā! Atradīsiet pasākumu plānu ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās. Vēlaties ko jaunu? Dodieties uz pilsētu, kurā vēl neesat bijuši, lai izbaudītu Jāņu svinības citā gaisotnē. Svinības Rīgā vienmēr ir ļaužu pilnas. Un pilsēta paliek pilsēta – šeit ir diezgan drūma gaisotne. Dodieties ārpus pilsētas, aizbrauciet uz Latgali vai dodieties dziļāk Vidzemē!

Īstā Jāņu svinēšana vienmēr notiek laukos, savu draugu vai radinieku lokā. Tad jūs esat mājās, vienmēr ir kur atgulties, ja rodas sagurums no alus, dejām un lēkšanas pār ugunskuru. Un, atcerieties, ka atgriežoties mājās, pilsētā, jūs noteikti pārbaudīs kāda policijas ekipāža. Jāņos policija dežurē pastiprināti, jo, diemžēl, ir ļoti daudz dzērājšoferu uz mūsu ceļiem, kas apdraud pārējos satiksmes dalībniekus.

Esiet uzmanīgi un svinat svētkus ar prieku! Līgo!