Opera un balets – māksla, kas jāizbauda ik vienam

Opera un balets – māksla, kas jāizbauda ik vienam

Cilvēki ir kļuvuši gaisi attiecībā pret sevi, savu izglītību un kultūru. Arvien retāk sev apkārt dzirdu labus vārdus par svaigu teātra apmeklējumu, muzeju vai kur nu vēl operu un baletu. Iespējams, ka tiek piedāvāts pārāk maz, reklamēts pārāk maz?

Man gribētos piesaistīt kultūrai vairāk interesentu. Šoreiz – operai un baletam. Divām patiesām mākslām, kuras es uzskatu par ko izcili daiļu un graciozu. Balss grācija un dejas grācija. Smalka robeža starp unikalitāti un patiesu talantu. Tas, kas redzams uz skatuves, nekad neizzudīs no atmiņas un atstās paliekošu iespaidu uz visu mūžu…

Latvijas Nacionālās operas un baleta sezona ilgst no septembra līdz jūnijam, un tās laikā izrāda apmēram 200 izrāžu (un kāds man vēl atļausies pateikt, ka Latvijā nav izvēles, kādu operu un baletu apmeklēt?), ik gadus piedāvājot vidēji piecus operu un baletu jauniestudējumus, kā arī vairākus simfoniskos un kamermūzikas koncertus.

Latvijas Nacionālā opera un balets tur godā klasisko un romantisko operu un baletu tradicionālās vērtības, taču cenšas meklēt arī laikmetīgas izteiksmes formas. Uz Latvijas Nacionālās operas skatuves regulāri tiek izrādīti veiksmīgi klasisko operu iestudējumi, moderni operas un baleta meistardarbi, bērnu operas un latviešu oriģināldarbi.

Lūk, īstā SVĒTNĪCA, uz kuru doties, ja gribas iepazīties ar šo izcilo mākslas veidu. Gan opera gan balets ir kas tāds, kas jāredz ik vienam cilvēkam. Un runa nav par to vai patīk vai nepatīk, bet gan par to, ka tas ir kulturāla cilvēka PIENĀKUMS.

Latvijas Nacionālā opera ir atvērta sadarbībai – šeit viesojas dažādi viesmākslinieki, viesi, solisti un diriģenti no visas pasaules. Tā ir iespēja satikt izcilus māksliniekus klātienē, klausīties un skatīties maģiskus darbus savām acīm un ausīm.

Mīļie vecāki, apmeklējiet kultūras pasākumus paši un neliedziet tādu prieku arī saviem bērniem. Opera ir māksla, kas pasaulē pazīstama jau tūkstošiem gadu. Jau senajos laikos to baudīja un cienīja. Kāpēc tagad, kad tā brīvi pieejama visiem, neizmantot mirkli un neapmeklēt kādu izrādi? Tāpat arī balets. Ticiet vai ne, bet pēc baleta izrādes apmeklējuma jūsu bērni var pat izvēlēties apmeklēt baleta nodarbības. Tā ir vairāk kā tikai deja. Tā ir deja ar augstu māksliniecisko koeficientu.

Interesanti: Operas tradīciju pirmsākumi Latvijā meklējami 18. gadsimtā, kad Kurzemes hercogistē notiek pirmās muzikālās izrādes un Rīgā parādās pirmās ceļojošās operas trupas.

Balets ir dejas veids. Runājot par baleta pirmsākumiem, domas dalās. Izplatītākais viedoklis vēsta, ka par baleta aizsākuma brīdi ir uzskatāms 1581. gads, kad Luvrā notika pirmizrāde baleta izrādei “Ballet Comique de la Reine”.

Latvijā ir pieejama arī baleta apmācība. Apmācību programma ir veidota uz klasiskās dejas pamatiem. Liela uzmanība tiek pievērsta stājas veidošanai, koordinācijai un bērnu individuālo spēju attīstīšanai. Skolā uzsākt apmācības var jau no četru gadu vecuma. Balets ir deja, kuru labāk sākt praktizēt agrāk. Jo tieši bērniem ir vieglāk tikt galā ar plastiku un iemācīties smalkās baleta kustības, kas patiesībā ir ļoti sarežģītas.

Baleta kurpes ir kā auto riepas. Tās ir svarīgākais dejotāja “instruments” tāpat kā auto riepas mašīnai – lai pārvietotos, lai kustētos. (Labas auto riepas internetā iegādāties var jebkurā laikā). Baleta kurpes jeb puantes ir katra dejotāja somā dodoties uz treniņu. Apmeklējiet kaut reizi baletu un kas zina, varbūt arī jūs vai jūsu bērni drīz paprasīs jums pārīti.