Atver sirdi kultūrai

Atver sirdi kultūrai

Cilvēks mācās visu savu dzīvi. Viss mūžs paiet meklējot jaunas zinības, iespējas un nodarbošanās. Manuprāt, liela loma mūsu izglītotībā ir kultūrai, tam, kādu mūziku mēs klausāmies, kādus pasākumus apmeklējam.

klasiskā-mūzikaKā labākais balzāms manai dvēselei man šķiet klasiskā mūzika. Tā ir iespēja baudīt kultūras mantojumu pilnīgi bez maksas, jebkurā mirklī un vietā. Strādājot, mācoties, braucot auto vai sabiedriskajā transportā – ieslēdzu klasisko mūziku un baudu notis, kas atlasītas ar tādu uzmanību un precizitāti…

Tomēr klausīties klasisko mūziku tālrunī izmantojot Spotify vai YouTube nav gluži tas pats kā to darīt klātienē. Klātienē, koncertzālē ir akustika, bauda ne tikai ausīm, bet arī acīm – katrs diriģenta zižļa mājiens liek ar galvu veidot neredzamas līnijas un ar acīm sekot katrai gaisā izskanējušai notij. Uz mirkli šķiet – es pati spēju vadīt šo koncertu un izsekot katrai skaņai.

Un tā sajūta, kad mūzikas kāpinājuma mirklī pār muguru pārskrien mazas skudriņas, uz ādas uzmetas zosāda un matiņi uz pakauša saceļas stāvus. Lūk, tas ir gandarījums, kas rodas izbaudot kultūru.

Ja man jautātu, kāda ir labākā dāvana, teiksim, uz dzimšanas dienu, es atbildētu – pati labākā dāvana ik vienam cilvēkam ir biļete uz teātri, koncertu vai kādu citu kultūras pasākumu. Labākā dāvana priekš manis – abonements uz teātri… Jau zinu, tiklīdz sāksies ziemas sezona, iegādāšos abonementu Dailes teātrī un ar vīru regulāri apmeklēšu izrādes.

teātrisTeātris ir vēl viena mana vājība. Es tik ļoti cienu cilvēkus, kuri regulāri apmeklē teātra izrādes. Manuprāt, šādiem cilvēkiem ir par ko parunāt, ko apspriest. Teātris ļauj mums aizmirsties, kaut uz pāris stundām, izbaudīt dzīvi, kas risinās uz skatuves. Es gan esmu grēkojusi. Kaut tik ļoti sajūsminos par teātri, izrādes sanācis apmeklēt tik ļoti maz. Jāsaka kā ir, biļetes uz teātri arī nav no lētajām!

Vienmēr ar lielu bijību, kā uz baznīcu, esmu skatījusies uz Latvijas Nacionālo Operu un Baletu. Tik skaista ēka, kurā vēl līdz šim nav izdevies spert savu kāju. Kā nevaru saņemties iegādāties biļeti, vienmēr kādi aizbildinājumi – nav laika, nav naudas, citi plāni… Manuprāt, šajā ēkā sākas jauna dzīve, jauns kultūras līmenis, kuru tik ļoti gribas izbaudīt. Vakarā skaisti sapucēties, ņemt vīru pie elkoņa un doties baudīt baletu – kas var būt skaistāks!

Tie, kas nevēlas neko dzirdēt pa kultūru, ir sekli cilvēki. Nederēs atrunāšanās ar laika trūkumu vai to, ka vienkārši nav intereses. Manuprāt, katram cilvēkam, kas ciena sevi un apkārtējos, ir jābauda Latvijā piedāvātie kultūras pasākumi. Kurš gan ar pilnīgu vienaldzību spēj nolūkoties dejā, noklausīties dziesmā un noskatīties aktiera tēlojumā?

Atveriet savas sirdis kultūrai. Paverieties plašāk sev apkārt. Tik daudz iespēju, kur iegādāties biļetes, pēdējā brīža piedāvājumi un nakts kases… Tas, kurš patiesi vēlas, atrod iespējas. Galu galā, kamēr ir vasara, Rīgā ir diezgan daudz kultūras pasākumu, kas pieejami bez maksas. Kaut vai Rīgas svētku ietvaros.

Atveriet savas sirdis kultūrai un kultūra jūs uzņems ar atplestām rokām!