Latgale – novads ar daudzveidīgu kultūras mantojumu

Latgale – novads ar daudzveidīgu kultūras mantojumu

Latgale ar saviem zilajiem ezeriem.

Latgale ar dabu, kas neskarta un vēl aizvien dzīva.

Latgale ar cilvēkiem, kam vēl sirds pukst krūtīs.

Latgale ar plašajiem laukiem un zaļajiem mežiem.

Latgale ar dejām, dziesmām un savu valodiņu.

Latgales kultūra

Latgale ir reģions ar ļoti bagātu un daudzveidīgu kultūru. Savstarpēji ietekmējoties, to veidojušas daudzās tautības un etniskās grupas, kas šeit dzīvo jau gadsimtiem ilgi.

Latgales kultūras mantojumu pārstāv tik daudz dažādu arhitektūras pieminekļu, kādi citur Latvijā pat vairs nav sastopami – katedrāles un senās baznīcas, lauku viensētas un sabiedriskās ēkas, kuras saglabājušās gadiem ilgi un izskatās vēl aizvien svaigas un neskartas.

Visā Latvijā un arī ārpus tās ir slavena Aglonas bazilika. Tā ir vieta, uz kuru reizi gadā plūst svētceļnieki, pulcējas viesi un tūristi. Aglonas bazilika ir Latvijas reliģiskais centrs. Iespaidīgā bazilika uzņemta klipos, filmās un iespaidīgās fotogrāfijās. Tā slejas pretim debesīm stalta un balta. Ik viens tūrists jūtas mazs tās priekšā. Šeit jūtama īpaša aura un atmosfēra. Bijība.

Latgalē reliģiju ciena un ievēro tās noteiktos likumus. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc Latgalē baznīcas ir tik labi saglabājušās.

Latgalē strādājuši daudzi izcili latviešu rakstnieki, dzejnieki, mūziķi un sabiedriskie darbinieki. Mūsdienu aktīvā, bagātā un daudzveidīgā kultūras dzīve – festivāli, koncerti, teātru izrādes, izstādes, podnieku darbnīcas un plenēri – veido Latgali kā tūrismam pievilcīgu reģionu.

Valoda un literatūra

Skaista jo skaista valodiņa. Retais iebraucējs maz saprot lokano un raito dialektu. Pat pašiem latgaliešiem dialekti atšķiras atkarībā no vietas, kurā dzīvo. Latgaliešu valodā ir sarakstīti ļoti daudzi literārie darbi – sakrālā literatūra, kalendāri, laikraksti, žurnāli, dzeja un stāsti. Arī šie darbi, protams, pieder pie Latgales kultūras mantojuma.

Tūrisms un apskates objekti

Latgale vilina iebraucējus no pilsētām. Pilsētniekiem šķiet, ka šeit ir savvaļa, neskarta vide, bezdarbs un dziļi lauki. Tomēr tā vis nav. Latgale var lepoties ar dažādiem kultūras pasākumiem, tūrisma objektiem un izklaides iespējām.

Rēzekne lepojas ar vienu no Baltijas skanīgākajām koncertzālēm – Latgales vēstniecību “Gors” un radošo pakalpojumu centru “Zeimuļs“, kas uzskatāms par drosmīgu senatnes un mūsdienu arhitektūras apvienojumu.

Rušonas muiža

Rušonas muižas teritorijā ir skaists ainavu parks. Rušonas ezers, kura platība ir 23,7 kvadrātkilometri, ir viens no skaistākajiem Latgales ezeriem. Ezerā ir 10 salas, daudzas pussalas; ļoti gleznaini ir līčainie ezera krasti.

Jersikas pilskalns

Slavenās Jersikas pils vieta 18 m augstā Daugavas krastā. Iepazīšanās ar senās Latgales karaļvalsts centru, kuru 13.gs. sākumā vadīja karalis Visvaldis.

Dagdas vēsturiskais centrs

Dagdas vēsturiskais centrs Mazpilsētas centrā ir saglabājusies vēsturiskā apbūve. Tie ir 20.gs.s. celtie sarkano ķieģeļu nami jeb, tā sauktie, „ebreju tirgotāju nami”. 1847.gadā 68% no visiem Dagdas iedzīvotājiem bija ebreji, Dagdā bija 77 ebreju mājas un 3 sinagogas. Patreiz saglabājušies nami tiek apsaimniekoti, dažos no tiem arī mūsdienās darbojas.

Šie ir tikai pāris apskates objekti, kurus gribas ieteikt.

Ieplānojiet atvaļinājumu un dodieties tepat – uz Latgali. Vajadzīga dāvana draudzenei vai kolēģim – aizvediet viņu uz Latgali. Labākā dāvana draudzenei ir atpūta laukos, pie dabas!

Dāvana draudzenei, kas paliks atmiņā – izjāde ar zirgiem pa Latgales plašumiem. Dāvanas draudzenēm meklējiet Latgalē! Un atpūtieties arī paši, uzdāviniet sev pāris dienu garu ceļojumu uz zilo ezeru zemi.