Latvju zīmes uz laulību gredzeniem

Latvju zīmes uz laulību gredzeniem

 

Laulību gredzeni ir viens no būtiskākajiem elementiem, par ko tiek domāts, gatavojoties kāzām. Jāsaprot, cik dārgus gredzenus var atļauties, tad ir jādomā, kāda veida dizainu izvēlēties — kas piestāv, kas patīk. Un viens no aktuāliem jautājumiem ir arī par gravējumiem un ornamentiem uz gredzeniem.

Viena lieta ir gravējumi gredzena iekšpusē, kur parasti izvēlas kāzu datumu, laulāto iniciāļus vai kaut ko tamlīdzīgu, bet daudzi vēlas, lai laulību gredzeni ar virspusē būtu ar kādu rakstu. Tie ir dažādi simboli, kas atspoguļo pāra reliģisko vai filozofisko pārliecību, tie var būt arī tautai un kultūrai nozīmīgi simboli, kuru spēkam un labvēlīgajai ietekmei ticam. Un vienas no tādām ir latvju zīmes.

Tāpat kā latvju raksti masveidā parādījušies uz apģērba un aksesuāriem, tā arī rotaslietas neatpaliek. Laulību gredzeni ar latvju zīmēm kļuvusi par tādu kā modes lietu. Tomēr nevajadzētu šīs zīmes uztvert tikai kā virspusēju dekoru, jo patiesībā tās ir senas un ar ļoti dziļu nozīmi, tās tiešām var atstāt labvēlīgu iespaidu uz dzīvi.

Latvju zīmes ir gadsimtiem senas, vienmēr izmantotas sadzīvē un dažādos rituālos. Kāpēc gan neļaut savas tautas spēkam nākt talkā arī mūsdienās?

  • Ūsiņš

Ūsiņš ir dzīvības zīme. Tā sniedz spēcīgu aizsardzību, tā arī spēj daļēji neitralizēt kaitīgus starojumus, tā dod spēku un stiprina savienības. Un laulībā tas viss noteikti ir vajadzīgs, lai izdotos veidot saskanīgu un laimīgu savienību, kas var izturēt visus dzīves satricinājumus. Vēsturiski Ūsiņš ir vilkts gan uz māju sliekšņiem, gan uz šūpolēm. Un kā aizsardzības zīme arī rotās tas ir izplatīts, tāpēc noteikti tā ir viena no zīmēm, ar ko var tikt rotāti laulību gredzeni.

  • Saules zīme

Saule ir pats pirmssākums, gaisma, siltums un dzīvība. Saules zīme ir arī mūžīgas kustības simbols. Tas ir ļoti skaists un harmonizējošs simols, kas būs kā gaisma un ceļa rādītājs jaunās ģimenes savienībai, attīstībai un spēkam. Tā ir dzīvība, kurai lemts ienākt ģimenē, jo ģimenes turpinājums taču ir bērni, nākamās paaudzes. Saule simbolizē veselumu un harmoniju, tā darbojas bezgalīgā telpā, tai pieder mūžība. Ja tā padomā, tad laulībai un mīlestībai, divu dvēseļu radniecībai savā dziļākajā būtībā ir daudz līdzību ar sauli. Un tāpēc tas var būt lielisks simbols, ar ko iezīmēti mīlošu cilvēku laulību gredzeni.

  • Māras krusts

Māras krusts sargā materiālo labklājību, tas kalpo kā aizsardzība jaundibinātajai ģimenei, kas patiesībā ir tikpat būtiski, kā laulības garīgie aspekti. Saimniecība, zeme, māja, nauda — tie visi ir laimīgas ģimenes pamatakmeņi, ko palīdz piesaistīt un noturtēt Māras krusts. Tāpat šajā zīmē arī ir sakrustotas divas līnijas, kas norāda uz divu cilvēku savienību. Ugunskurā pagales liek kustā, lai tās labāk degtu. Laulībā kā divu cilvēku savienībā ir svarīgi, lai dzīvība, enerģija un labklājība vairotos. Cilvēks viens pats nav dzimtas un dzīvības turpinātājs, viņam vajag pāri ar ko sakrustoties.

Šīs zīmes noteikti nav vienīgās no latviešu tautas mantojuma, ar ko var tikt rotāti laulību gredzeni. Ir vēl daudz skaistu un spēcīgu zīmju, par tām visām var atrast informāciju, izpētīt un varbūt arī sajust, kuras ir tieši šim pārim tās īstās.

Tieši šī nojauta ir diezgan būtiska, sajust savu spēka zīmi ir liela veiksme. To tad arī ir jāņem kā vienu no ceļabedriem un stiprinātājiem, dodoties laulības dzīve.