Ziedus māksliniekiem!

Ziedus māksliniekiem!

Pēc patiesi skaistas teātra izrādes, koncerta vai izcila mono tēlojuma skatītāji ceļas kājās, skan aplausi un no pirmajām rindām ceļas dāmas un kungi, lai māksliniekiem pasniegtu ziedus. Jā, arī šis dabiski izveidojies rituāls ir kultūras sastāvdaļa, bez kuras nebūs pastāvēt nevienai uzstāšanai.

Kur likt līdzpaņemtos ziedus?

Tik ļoti gribas pasniegt ziedus māksliniekiem, kas kaislīgi izpildījuši savu priekšnesumu. Bet skatītājiem bieži rodas jautājums – kur man ziedus likt koncerta laikā? Ja izrāde vai koncerts ir garš, ziedi apvītīs… Pajautājām šo jautājumu Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim, kuri atbildēja tā –

“Līdzpaņemtos ziedus, kas paredzēti pasniegšanai solistiem, diriģentam vai komponistam, jūs varat nodot garderobistiem. Viņi parūpēsies lai koncerta laikā ziedi būtu ūdenī un pēc skaņdarba tiktu uz skatuves pasniegti paredzētajam māksliniekam. Ja vēlaties ziedus pasniegt paši, lūdzu, dariet to!”

Drošība labad pajautājām viedokli arī Dailes teātrim, kuri atbildēja –

“Māksliniekiem domātos ziedus un dāvanas ir iespējams atstāt teātra foajē uz galdiņa līdzās programmiņu tirdzniecības vietai, norādot adresātu. Ziedi tiks pasniegti māksliniekam uz skatuves, dāvanas mākslinieki saņems pēc izrādes.” Ko lai piebilst – pavisam ērti, ziedi pašam nav pat jāpasniedz.

Alternatīvas?

Ziedu pasūtīšana.

Ziedu pasūtīšana (http://flowersexpress.lv/) var būt lieliska alternatīva, lai nav jāiegādājas ziedi tieši pirms koncerta vai izrādes. Tos var pasūtīt ar piegādi tieši jūsu noteiktajā vietā un laikā, piemēram, foajē pēdējā starpbrīža laikā. Tad ziedi būs pavisam svaigi, jums tie nebūs jātur klēpī vairākas stundas un jātraucē citiem skatītajiem un māksliniekiem ar ziedu papīra čaukstināšanu.

Protams, nekur nav teikts, ka ziedi māksliniekiem būtu obligāta prasība. Tā nebūt nav! Tas viss ir pašu skatītāju ziņā, gribas dāvināt savu cieņu un godu vai nav nepieciešams to darīt.

Ko izvēlēties, lai būtu “kulturāli”

Protams, ne visi zina, kādus ziedus iecienījis konkrētais mākslinieks. Daudzi dāvā ziedus pēc savas gaumes un izvēles.

Jāsaka tā, nekādu noteikumu un kanonu šai sakarā nav – neviens nav lēmis, kādus ziedus drīkst dāvināt māksliniekiem un kādus ne. Tomēr jāsaprot pašiem tik daudz, ka gluži “kapu puķes” dāvināt nevajadzētu.

Ja pašiem tīk neļķes, labāk tomēr tās neizvēlēties, jo ar tām allaž ir asociācijas – kapi un bēres. Dāviniet rozes – ar tām nekad nevar “nošaut greizi”. Tāpat var dāvināt elegantus pušķus, pats galvenais – lai izvēlētie ziedi ilgi stāv vāzē.

Ja jums pašiem ir dārzs, ideāli – plūciet ziedus paši savā dārzā, ieguldiet tajos vēl vairāk rūpju un mīlestības. Šķiet, tie jau TIKAI ziedi, bet tā nav. Arī ziediem kultūrā ir milzīga loma. Bez ziediem teātra izrādes beigās nebūtu šīs te pacilājuma sajūtas par labi padarītu darbu. Māksliniekiem tas liek justies mīlētiem. Ziedi ir kā pastiprinājums aplausiem, kas skan un skan un nerimstas. Tā ir kā narkotika, kas piešķir vēlmi turpināt un strādāt vēl, lai saņemtu šo sajūtu atkārtoti.

Ziedi māksliniekiem. Tas ir tas, kas būtu jānoorganizē sevi cienošam skatītājam. Mēs, skatītāji, esam tie, kas saņem izrādi un to bauda!