Modes kultūra – zeltains iedegums un meitenes par zēniem

Modes kultūra – zeltains iedegums un meitenes par zēniem

Līdz Viktorijas laikmeta beigām neviena sevi cienoša dāma nespētu paciest iedegumu – brūngana sejas krāsa un nosauļotas rokas liecināja par piederību strādnieku šķirai, norādot, ka cilvēks strādājis fizisku darbu uz lauka. Augstāko aprindu sievietes rūpīgi sargāja savu bālumu un slēpās no saules zem platmalēm un saules sargiem. Viņām rūpēja vien puķu piegāde un smalki pasākumi.

20.gadsimta 20.gados pasauli pārņēma sauļošanas trakums. Pludmalēs un ārpus tām modē nāca tērpi, kas atsedza ķermeni saulei un ļāva demonstrēt zaltaino  iedegumu. Pamazām ārsti un zinātnieki sāka ieteikt saules terapiju, jo tās iedarbībā rodoties veselīgais D vitamīns. Kad 20.gados modes māksliniece Šanele (Chanel) parādījās sabiedrībā tumši iedegusi, viņas sekotājas to ātri ievēroja un nolēma, ka arī vēlas tādu saules skartu ķermeni. Drīz vien iedegums liecināja par jaunu stāvokli sabiedrībā – iespēju aizceļot uz siltajām zemēm, tātad turīgumu.

Modes māksliniekiem patika jaunā apmātība. Viņi radīja uzkrītošus un spilgtus peldkostīmus, kas izcēla iedegumu. Peldkostīmi ar lencīti ap kaklu ļāva nosauļot vienmērīgi visu muguru un plecus, un pēc tam demonstrēt savu iedegumu valkājot baltu, krītošu vakarkleitu ar pazeminātu muguras daļu.

Mūsdienās sauļoties kailai vai ar atsegtu ķermeņa augšdaļu nav nekas neparasts. Bikini nereti ir tikai šauri auduma gabaliņi, kas neaizsedz praktiski neko no ķermeņa aprisēm. Tomēr laikiem mainoties atkal mainās uzskatu. Sauļošanos vairs neuzskata par veselīgu, jo pārlieka ādas saskare ar saules stariem var izraisīt ādas novecošanos vai pat vēzi. Pagaidām gan neviens vēl neplāno atgriezties pie platmalēm, saulessargiem un aptumšotām telpām, tomēr tā vietā, lai gozētos saulē, sievietes arvien biežāk izmanto krēmus ar iedeguma efektu.

Toties puķu piegāde arvien ir modē, lai kādi laiki pienāktu. Puķu piegāde padarīs laimīgu ikvienu sievieti, jo kura sieviete gan nemīl pārsteigumus. Puķu piegāde līdz slieksnim vai līdz darba vietai, skaistākie ziedi un to kompozīcijas. Puķu piegāde (ziedu piegāde internetā) pieejama visā pasaulē, arī Latvijā.

Mode ir māksla un tajā iedziļināties ir tīrā bauda. Man, pētot modi, radās izaicinājums pašai priekš sevis – atrast, kurā brīdī modes vēsturē sievietes sāka pielīdzināties vīriešiem. Lūk, es atradu vēstījumu par to, ka nupat sieviešu modē ienāca vīrišķīgas vēsmas.

Mūsdienās redzam vairāk sieviešu, kas tērpušās biksēs kā svārkos un kleitās. Tomēr bikses sieviešu garderobē tika ieviestas un tā pa īstam pieņemtas tikai 20.gadsimta 20.gados.

Jau iepriekš minētā Šanele (Chanel) augstākās sabiedrības kūrortā ieradās elegantās biksēs. Drīz vien viņas sekotājas alka tāda apģērba, kuras Šanele viņām sagādāja. Šanele skaidroja šādi: “Man nekad nav paticis atrasties pludmalē peldkostīmā, tāpēc nopirku baltas jūrnieku bikses, aptinu ap galvu turbānu un uzliku dārgakmeņu virtenes. Jāsaka, izskatījos gluži kā maharadža.” 20.gados sievietes sāka valkāt bikses pludmalē un viesnīcu bāros, tomēr tikai pašas drosmīgākās uzdrīkstējās biksēs parādīties uz ielas.

Otrā pasaules kara laikā sievietes drīkstēja valkāt bikses, strādājot uz lauka vai fabrikā. Lai gan sieviete biksēs vēl arvien šķita nedabiska un nepievilcīga, tomēr brīvajā laikā tika nēsātas pusgarās bikses. 60.gados sievietes beidzot pa īstam apjauta, cik ērts un praktisks ir vīriešu apģērbs un sāka vilkt bikses uz darbu. Tomēr daudziem tas nepatika un sievietēm aizliedza ierasties tērptām biksēs dažādos formālos pasākumos uz izstādēs.

Lai vai kā, mūsdienās mode ir kā salūts – tā šaudās uz visām pusēm un rada brīnumainas lietas. Mode tamdēļ vien ir mākslas un kultūras sastāvā.