Kāda būtu pasaule, ja vairs tajā nebūtu drukātas grāmatas (2. daļa)

atverta gramata

No vienas puses, ja uz pasaules nebūtu drukāto grāmatu, tad manā istabā atbrīvotos salīdzinoši daudz vietas kaut kam citam, tomēr no otras pues, manuprāt, dzīvē pietrūktu viens no maniem iemīļotākajiem vaļaspriekiem – grāmatu lasīšana pirms miega. Ja nebūtu drukāto grāmatu, tad manas draudzenes mammai, kura jau vairākus gadus strādā grāmatnīcā, nebūtu darba, kurš viņai patīk. Mans brālis neskatītos skaistās un interesantās bilžu enciklopēdijas par kuģiem, bruņiniekiem vai dažādiem savvaļas dzīvniekiem. Par to visu domājot, manī jau rodas skumjas, un mana iedomu pasaule sāk krāsoties pelēcīgās krāsās.

Ja drukātu grāmatu vietā cilvēki lasītu vai pat klausītos interaktīvos ierakstus, tad mums, skolas bērniem un jauniešiem, priekšrocība būtu tā, ka nebūtu uz skolu jānēsā ssalīdzinoši smagās mācību grāmatas, kuras ikdienā mēs izmantojam katru otro mācību stundu. Skolēniem nebūtu jāraizējas par kādu mājās atstātu grāmatu, jo tas būtu gandīz neiespējami – visas grāmatas būtu vienā viedierīcē, kurā būtu viss nepieciešamais. Tādā gadījumā gan būtu jāraizējas par to, vai viedierīce ir paņemta līdzi!

Līdz ar to rodas otrs aspekts, un grāmatas galvenā būtība – radīt lasītājiem vēl nzināmas izjūtas  – iespējams, nemaz nepazustu. Tās stāsti vai informācija joprojām būtu tur, viedierīcē, gluži tāda pati kā drukātā grāmatā. Tā vēljoprojām spētu iedvemot, aizkustināt un ieinteresēt cilvēkus, gluži kā drukāta grāmata. Un tomēr mana pasaule nav iedomājama bez drukātām grāmatām! Padomājot par to, ka varētu izzust viss, kas šobrīd manā dzīvē saistās ar drukāto grāmatu pasauli, man paniek nedaudz skumji, jo grāmatu pārspriešana ar draugiem arī ir kāda būtiska un neatņemama manas dzīves sastāvdaļa.