Kultūršoks

Kultūršoks

Mācīti cilvēki, iespējams, šo vārdu izmanto kā savādāk. Bet es neesmu TĀ mācīts. Man ir pamatskolas izglītība un darba pieredze vietējā “šrotā”. Un man arī ir savs kultūšoks. Vismaz man šķiet, ka pavisam nesen es tādu pieredzēju. Un tagad ar savu pieredzi gribu padalīties ar jums.

Mūžīgais naudas trūkums un vientulības lāsts

Vecenēm… Tas ir… Es gribēju teikt – sievietēm laikam nepatīk tie nemācītie veči. Vīrieši, es gribēju teikt.

Es esmu viens jau entos gadus. “Šrotā” viens kolēģis teica – ieliec zobus, tad sievietēm patiksi labāk. Paskatījos vakarā spogulī. Jā, laikam švaki izskatās, ka trūkst pāris priekšzobu. Ierakstīju internetā – zobu implanti cenas. Nekad nebiju iedomājies, ka vārdu salikums “zobu implanti cenas” manī raisīs tāda veida šoku. Cenas drausmīgas. Man tādas naudas nav.

Tas bija mans pirmais kultūršoks. Es sajutos nabadzīgs salīdzinot ar tiem “mācītajiem” ļaudīm, kas tos visu var atļauties. Tas bija kā pabāzt galvu tādā nišā, kas man nav un nebūs pieejama.

Vai ir vērts dzīvē ko mainīt

Daži man ir teikuši – taču mainies, dari kaut ko lietas labā. Bet ko. Ko lai es daru? Mans “šrota” kolēģis man nāca palīgā. Jau atkal. Šoreiz ar nedaudz pieejamākām idejām. Sākām meklēt pusdienu pārtraukumā kursus. Izrādās, ka piedāvājums ir. Un ne visi maksā kosmiskas naudas summas. Viņam kāds paziņa strādājot apsardzes firmā. Tur apmācības varot iziet bez maksas un vēl strādājot nopelnīt. Gāju pieteikties.

Jau pēc nedēļas sēdēju kursos, lai iegūtu apsardzes sertifikātu. Man apkārt tik dažādi ļaudis. Jauni puišeļi, vīri gados, sievietes, dažas tik trauslas un smalkas. Es iemācījos. Un ieguvu sertifikātu.

Es to izdarīju

Pagāja gads. Es biju iestrādājies. Alga labāka kā “šrotā”. Darbā man piedāvāja veselības apdrošināšanu – esmu ielicis zobu implantus un izskatos pavisam pēc cita cilvēka. Mana dzīve kaut nedaudz, tomēr ir pakāpusies uz augšu. Es pieredzēju kultūršoku. Un tas man atvēra acis – var dzīvot arī savādāk, vajag dzīvot savādāk.