Latviešu rotas un spēka zīmes

Latviešu rotas un spēka zīmes

Arheoloģiskās liecības rāda, ka senie latvieši ar rotām izdaiļojuši savus tērpus jau daudzus gadu tūkstošus senā pagātnē. Un joprojām šīs tradīcijas spējušas transformēties un saglabāties līdz mūsu dienām. Rotas latviešiem kalpojušas ne tikai kā greznuma un statusa lieta, bet arī kā aizsardzības metode, jo neviena rota nav tikusi gatavota tāpat vien. Rotaslietās iekļautas zīmes, ko tagad pazīstam kā senās baltu zīmes.

Tieši tagad varētu runāt par tādu kā  latvisko rotu un zīmju atdzimšana. Tās tiek pielāgotas mūsdienu modei un rotaslietu nēsāšanas paradumiem. Tā ir kā stilizācija un seno motīvu izmantošana modernā versijā. Bet joprojām ir tādi rotu darinātāji, kuri strādā ar autentiskām formām un paraugiem, atdarinot senās rotas viens pret vienu.

 

Sudrabs  — latviešu rotu materiāls

Ja skatās baltu un senaltviešu rotas materiāla ziņā, tad jāsaka, ka biežāk izmantotie materiāli ir sudrabs, varš, bronza. Un arī šī tradīcija nēsāt latviskas rotas no šādiem materiāliem atgriežas. Ja ilgu laiku dominēja zelta gredzeni kā pirmā izvēle laulību simbolam, tad tagad arvien vairāk pāru atkal izvēlas sudraba gredzenus, iestrādājot tajos senās zīmes spēkam, aizsardzībai un laimei. Jo laulības gredzeni nav tikai par materiālo vērtību, tie ir daudz dziļāki simboli, kas svarīgi diviem cilvēkiem. Tāpēc arī cenas ziņā lētāki gredzeni pārim var būt nenovērtējams dārgums.

 

Sudrabs ir metāls, kas zināms jau ļoti sen, tas atrast jau 3000 gadus pirms mūsu ēras. Sākotnēji visvairāk tas izmantots naudas kalšanā. Arī senās baltu ciltis sudrabu izmantojušas ļoti daudz, tas bijis vērtīgs, izmantots rotaslietu izgatavošanā.

 

Baltu spēka zīmes

Zīmes ir elements, ko var izmantot dažādos veidos. Ar krustu tiek pārvilkts gan cepamais maizes kukulis, gan izšūti palagi un kreklu piedurknes, zīmes tiek iestrādātas dažādās rotaslietās, traukos un citos vienkāršākos un greznākos sadzīves elementos.

Zīme pasargā, sniedz spēku, rada sasaisti ar senām kultūras saknēm, kas stāsta par pirmatnējo pasaules izpratni un modeli, pasaules kārtību.

 

Dažādus priekšmetus un rotas ar senajām zīmēm tagad varat ieraudzīt katrā gadatirgū un dizaina preču veikalā, kur vietējie ražotāji piedāvā savu veikumu. Viņu vidū ir gan pieredzējuši rotu un lietišķās māksla meistari, gan jaunie dizaineri, kuri senos motīvus izmanto kā elementus un iedvesmu jaunām lietām.

 

  • Saules zīme — tā ir dzīvības, kustības un auglības zīme. Tas ir veseluma un aizsardzības simbols. Saules zīmi var veidot ļoti dažādi. Vienkāršākajā versijā tas ir aplis ar trijām centrā krustotām līnijām, bet no šīs vienkāršas versijas izaug daudz kuplinājumi un atvasinājumi, kas jau ir daudz greznāki, kur ieliktas papildu nozīmes.
  • Jumis — tas ir ģimenes pavarda sargātājs un auglības simbols. Ar jumi rotāja ēku jumtus, lai piesaistītu svētību un labklājību. Jumis izmantos arī uz dažādiem sadzīves priekšmetiem. Jumja zīme izskatās kā divi sakrustoti kāši.
  • Māras zīme — tā ir sieviešu aizstāve, tā piešķir drošību un pamatīgumu, ir sasaistē ar dabas un zemes spēkiem, to saista ar dziedināšanu un veiksmi. Tā lieta, kurai uzvilkts Māras krusts, simboliski tiek ziedota viņai, pretī saņemot svētību un aizsardzību. Māras zīmei jeb krustam ir dažādas grafiskās izpausmes. No pavisam vienkārša vertikāla krustiņa ar vienāda garuma līnijām, līdz plašiem kuplinājumiem.
  • Laimas zīme — tā ir viena no likteņa dievību zīmēm. Laima ir aizstāve, sargātāja, likteņa devēja un izpildītāja. Šo uzskata par vienu no senākajām zīmēm. Laimas slotiņa jeb skujiņa atrasta uz senajiem māla traukiem un citiem sadzīves priekšmetiem.

baltijas-simboli

Šīs ir tikai dažas no daudzajām un spēcīgajām baltu zīmēm, kas ir mūsu mantojums, ko vērts izzināt un arī izmantot, lai uzlabotu savu dzīvi, iegūtu tai dziļāku jēgu, aizsardzību un izpratni.