Ģimenes budžetā svarīgi izvērtēt prioritātes

Ģimenes budžetā svarīgi izvērtēt prioritātes

Vajadzību, vēlmju un sapņu katrā ģimenē ir daudz. Visticamāk, ka tās visas arī netiek apmierinātas, jo vienmēr jau jārēķinās ar reālo finansiālo situāciju. Ir jāplāno, kam tiks novirzīta ģimenes nauda. Tur ļoti svarīgi ievērot līdzsvaru un arī vadīties pēc prioritātēm, jo pretējā gadījumā var draudēt finansiālas problēmas.

Var jau lielu daļu naudas novirzīt izklaidēm un dažādiem kārotiem pirkumiem, bet pēc tam jau vienalga būs jāsastopas ar realitāti, ka pietrūkst naudas svarīgiem maksājumiem un neatliekamiem pirkumiem.

Pamatvajadzības ir prioritāte

Lai naudas plūsma tiktu atbildīgi virzīta, ir svarīgi saprast, kas ir ģimenes prioritātes. Pie tādām noteikti var skaitīt maksājumus par mājokli, siltumu, automašīnu, izglītību, arī kredītmaksājumus. Tālāk ir pārtikas, medikamentu, saimniecības preču iegāde. Un tikai pēc tam vajadzētu skatīties, kas paliek pāri izklaidēm, atpūtai, kultūras pasākumu apmeklēšanai. Lai izvarītos no situācijas, ka nespēj atbildīgi novirzīt naudu, var izveidot automātiskos maksājumus.

Tas ir ērti, ja ir kredītu maksājumi, izlīdzinātais elektrības maksājumus un citas konstantas summas, kurām var izveidot internetbankā automātisko maksājumu.

Jārēķinās arī ar to, ka mājās var jebkurā brīdī rasties svarīgi un neatliekami izdevumi, kas varbūt nav ieplānoti regulārajos maksājumos. Lai šādas situācijas nekļūtu par triecienu ģimenes budžetam, ir prātīgi veidot uzkrājumus, ko var izmantot šādās situācijās.

Piemēram, situācija no manas pieredzes ir pavisam atbilstoša. Vasarā tika veikta mājas sistēmu apsekošana, kuras laikā tika konstatēts, ka skurstenis ir sliktā stāvoklī. Skaidrs, ka apkures sezonu ar tādu nevar uzsākt, tāpēc bija vajadzīga nauda, lai skursteni atjaunotu. Pēc meistara ieteikuma laba un finansiāli izdevīga izvēle ir metāla skursteņi. Un labi, ka mums bija nelieli iekrājumi, ko novirzīt šai vajadzībai. Lai gan metāla skursteņi ir lētāki kā citi varianti, tas vienalga bija gana apjomīgs pirkums. Ja to vajadzētu veikt no ikmēneša ienākumiem, tad situācija būtu nepatīkama.

Ierobežota budžeta gadījumā cieš atpūta un kultūra

Ņemot vērā, ka Latvijā ekonomiskā situācija lielākajai daļai iedzīvotāju nav ļoti daudzsološa, tad ģimenes nonāk tādā situācijā, kad ir ļoti rūpīgi jāizvērtē prioritātes. Un nav izslēgts, ka jāatsākās no daudz kā kārota. Tas var būt jauns apģērbs, kāda grāmata, teātra apmeklējums vai brīvdienu brauciens visai ģimenei. Jo bez tā visa var iztikt, tā nav pirmā nepieciešamība,  tas neskar pajumti, ēdienu un veselību.

Apmeklēt kultūras pasākumus sanāk īpaši dārgi, ja ir lielāka ģimene, jo ieejas biļetes tagad lielākoties visur maksā krietni daudz, kas ģimenei var būt milzīga summa. Tāpēc tiek meklēti citi risinājumi, kā iegūt kaut nelielu kultūras minimumu. To nodrošina televīzija, bezmaksas pasākumi, arī bibliotēkā pieejamā literatūra.

Un pašvaldības arvien vairāk domā, kā piedāvāt tādu kultūras saturu, kas pieejams plašākai sabiedrībai, ne tikai tiem, kuri spējīgi maksāt lielas nauda summas par ieejas biļetēm.

Optimizējot izmaksas, var atļauties vairāk

Viens no veidiem, kā atļauties kaut ko no tā, kam it kā īsti nesanāk, ir uzmanīgi pārskatīt visus prioritāros maksājumus un izdevumus. Pastāv iespēja, ka to vidū atrodas kaut kas nevajadzīgs un pārspīlēti apjomīgs. Ja atrod šādas vietas, kur nevajadzīgi aizplūst nauda, tad var optimizēt izmaksas un ietaupījumu izmantot kādām citām vēlmēm. Varbūt tam pašam gājienam uz teātri, jaunas grāmatas iegādei vai iekārotā koncerta apmeklējumam.