Nauda nosaka mūsu iespējas, arī kultūras izvēlē

Nauda nosaka mūsu iespējas, arī kultūras izvēlē

Lai arī kā mēs paši vai kāds cits mēģinātu mūs pārliecināt, ka nauda jau nav pats svarīgākais, tomēr nevaram noliegt to, ka patiesībā jau tieši nauda arī diktē mūsu dzīvi un tās iespējas, ko varam iegūt un izmantot. Un tas attiecas uz visām dzīves jomām, jo bez naudas gandrīz neko nevaram īstenot. Pat tikai tik, lai sagādātu sev pajumti un ēdienu, ir nepieciešama nauda. Nemaz tālāk nerunājot par atpūtu, izklaidi un kultūras baudīšanu, kas atzīstama par visnotaļ noderīgu un patīkamu nodarbi.

Ko vēlos, nevaru atļauties, kas pieejams, tas neinteresē

Skaidrs, ka būs daudz oponentu, kuri teiks, ka kultūras jomā ir gana plašs piedāvājums, kas pieejams bez maksas. Tomēr jāsaka, ka ne vienmēr tas ir kvalitatīvs un arī visiem interesē, tas vairāk orientēts uz vidējo pilsoni, kuram varbūt arī nav īpaši augstas prasības pret kultūru un tās saturu.

Nav jau tā, ka neko labu nevar atrast bez maksas, tomēr kārtīgam kultūras mīlim tas nesniegs apmierinājumu. Teātrī jaunākās izrādes bez maksas neredzēt, arī uz koncertiem netikt, kā arī jaunākās grāmatas grāmatnīcā par velti neviens neizsniegs, bet bibliotēkā uz tām rinda būs pus gada garumā. Tāpēc tomēr apstiprinās fakts, ka bez naudas nevaram iegūt visu to, ko vēlamies.

Arī labs izskats maksā

Katram taču ir vēlme izskatīties labi, apģērbties pieklājīgās un modernās drēbēs, staigāt ar labu matu sakārtojumu un kvalitatīviem aksesuāriem. Tas viss bez naudas nav iegūstams. Tāpēc arī strādājam, lai apmierinātu visas šīs savas vajadzības. Īpaši izmaksas ir lielas, ja jārisina kādi veselības un estētikas jautājumi. Piemēram, jālabo zobi vai arī nepieciešami zobu implanti. Implanti zobu aizvietošanai ir īpaši dārga lieta, jo tas tagad tiek darīts ar jaunākajām metodēm un tehnoloģijām, kas jau sen vairs nav nekas tādas, ko atceramies kā protēzes opītim uz naktsgaldiņa. Zobu implanti tagad ir jaunākā ķirurģiskā tehnoloģija, kas nodrošina izcilu un kvalitatīvu rezultātu. Tas ir tās naudas vērts.

Tomēr ļoti daudziem cilvēkiem šādi zobu implanti un skaists smaids ir tikai tāls sapnis, ko diez vai viņi varēs piepildīt tieši tādēļ, ka tam nav pieejamas finanses.

Ne vienmēr varam atļauties savus sapņus

Preču un pakalpojumu tirgus šobrīd ir tik piesātināts, ka kārdinājumu netrūkst. Un cilvēks jau vienmēr ir tendēts skatīties uz citiem, salīdzināt sevi ar citiem, gribēt visu to pašu, kas ir citiem, un varbūt vēl nedaudz vairāk. Te sava loma ir arī medijiem un sociālajiem tīkliem, kur visu dzīves ir kā uz delnas, kur pazīstami cilvēki izrāda savas mājas, dalās ar kāzu fotogrāfijām un izrāda zīmolu drēbes un aksesuārus. Un mums rodas pārliecība, ka arī mums tas viss ir nepieciešams.

Un te nedaudz jau pārspīlējam, jo viss nekad nav nepieciešams. Jāsaprot, kas patīk, kas piestāv, ko īsti gribam, kas ir pats galvenais. Un tad tas jāsamēro ar finansiālajām iespējām. Nu nesanāks tādas sapņu kāzas kā ārzemju zvaigznei no žurnāla, nebūs laulības gredzeni ar dimantiem. Bet vai tas tiešām ir vajadzīgs?

Dažiem sapņiem tomēr ir lemts palikt tikai par sapņiem. Un tas nemaz nav slikti. Jo ir teiciens, ka Dievs dod mums nevis to, ko gribam, bet to, kas mums ir nepieciešams. Un tur jau ir ļoti liela atšķirība.

Tomēr neiet naudas pavadā

Lai gan nav patīkami, ka savas iespējas un vēlmes ir jāierobežo naudas dēļ, tomēr tas liek arī novērtēt to, kas ir, varbūt arī meklēt veidus, kā sevi attīstīt un arī nopelnīt vairāk, lai tomēr atļautos to, ko ļoti vēlamies. Tomēr kalpot tikai tam, lai būtu vairāk naudas, nav prātīgi, jo tad jau vairs neatliek laika, lai naudas sniegtos ieguvumus izbaudītu. Tā kā te ir jāatrod veselīgs līdzsvars, jo visur jau tāpat nepaspēt, visu neizlasīt un visu mugurā neuzvilkt.