Gredzeni un to simboliskā nozīme

Gredzeni un to simboliskā nozīme

Pasaules kultūrā ļoti daudz runāts par gredzeniem un to nozīmi. Ja tagad tos izmantojam kā rotājumu, tad kādreiz tie tikuši izmantoti ar dziļāku jēgu un pievienoto vērtību.

Saderināšanās gredzens norāda, ka persona, kura to nēsā, ir saderinājusies, lai precētos. Tas simbolizē nēsātāja gatavību doties laulībā. Tā ir zīme gan pašiem to nēsātājiem, gan apkārtējai sabiedrībai.

Saderināšanās gredzeni var būt rotāti ar dimantu vai citiem dārgakmeņiem. Dažreiz saderināšanās gredzenus lieto arī kā laulību gredzenus.

Latvijas kultūrā pazīstam Nameja gredzenu. Tā ir kā latviešu pazīšanās zīme. Namejs simbolizē piederību latviešu tautai. Namejam tiek piedēvēts dziedniecisks un enerģiju radošs spēks. Tie, kas tam tic, ir veselāki, jo bieži vien pietiek ar ticību – domu spēks ir neiedomājami spēcīgs.

Nameja gredzens ir viena no latviešu rotaslietām. Gredzenam ir raksturīgs bizes veida trīsdaļīgs vijums, kur katrs no tiem simbolizē vienu no trim Latvijas novadiem – Vidzemi, Latgali un Kurzemi un to vienotību.

Papētot Latvijas kultūru un informāciju par latviešu gredzeniem atklāju interesantu faktu. Ja pasaulē pieņemts, ka gredzens ir bezgalīgs aplis, tad Latvijā vēsturiski vairumam gredzenu bijis kā sākums tā gals. Līdzīgi savas rotaslietas veidojuši arī indiāņi. Liekas, ka šāds pārrāvums radīts speciāli, lai rota derētu ikviena lieluma pirkstam. Tomēr, ņemot vērā, ka rota ir cieta un neelastīga, zinātnieki sāka pētīt, kāpēc tieši šāda forma.

Kā izrādās, pastāv likumsakarības un gredzena forma ne velti bijusi ar pārrāvumu. Tas radīts tamdēļ, lai vadītu magnētiskos laukus un enerģijas, kas teorētiski padara gredzenu ārstniecisku. Vai tas darbojās, to mēs vairs nevaram noskaidrot, tomēr senie latvieši patiešām ticēja.

Mūsdienās gredzeniem vairs nepiemīt nekādas ārstnieciskas īpašības, tomēr tos vēl aizvien mēdz izmantot kā amuletus un nēsāt ar kādu sev vien zināmu simbolisku nozīmi. Kā jau minēju – daudz ko dod tas, ka cilvēks vienkārši tik un noskaņojas pozitīvajam ar domu spēku. Ticēsim arī mēs, ka mūsu rotaslietas mūs sargā un dziedina.