Kultūra – ne tikai uz skatuves

Kultūra – ne tikai uz skatuves

Kultūra ir samērā plašs jēdziens. Tas nenozīmē vien dažādus pasākumus un to, kas notiek mūsu teātros un operās uz skatuves. Kultūra ir arī kas tāds, kas mūsos katrā pašā iekšā – sirdī.

Runas kultūra

Pirmais, ko gribu pieminēt un uzsvērt, ir runas kultūra. Tas ir veids kā mēs izsakām vārdus, kā komunicējam ar līdzcilvēkiem, kolēģiem un studiju biedriem. No mūsu runas kultūras tik daudz kas atkarīgs – tas, kādi cilvēki mums apkārt, kas izvēlas ar mums komunicēt un palikt mūsu sabiedrībā.

Slikta runa cilvēku padara zemāku sabiedrības acīs. Ja runa ir slikta, nesaprotama, nepareiza, nekorekta, tad sabiedrība daudz nedomājot šim cilvēkam uzliek “zīmogu”, sava veida defektāciju. Defekts – TU runā nepareizi, tu esi kļūdains.

Katrs pats var to regulēt un novērst. Runas kultūra ir uzlabojama, runa ir maināma un pilnveidojama.

Parasti laba runa ir tiem cilvēkiem, kas daudz lasa grāmatas. Šādi cilvēki lasot apgūst jaunu valodu, daudz vairāk vārdu un izteiksmes līdzekļu. Šiem cilvēkiem ir lieliski attīstīta iztēle un īpašība arī pašiem rakstīt un sacerēt ko jaunu.

Kultūra medicīnā

kultūra-medicīnāĀrsti ir vesela cilvēku šķira. Viņiem ir sava valoda un savs saziņas veids. Ļoti svarīga ir mediķu komunikācija ar pacientiem. Piemēram, ultrasonogrāfija – ja ārsts nevēlas komunicēt, viņam nav šīs te komunikācijas kultūras, tad pacients jutīsies procedūras laikā neērti, nepieņemts, nesaprasts… Ultrasonogrāfija (https://www.vasaraudze.lv/) ir tikai piemērs. Ultrasonogrāfija, zobārsts vai ķirurgs – VISIEM kā vienam šiem ārstiem jābūt attīstītai komunikācijas kultūrai, tas ir ārkārtīgi svarīgi.

Veidojot savu iekšējo kultūras slānīti

Mēs paši esam atbildīgi par to, kādi izskatāmies no malas. Vai gribam izskatīties kā alu cilvēki ar vāli rokā un kažokādu ap gurniem vai kā mūsdienīgi, saprātīgi cilvēki ar labu izglītības līmeni un spēju sarunāties, rast risinājumus.

Veidosim savu kultūras slānīti paši. Vienam tas būs biezs, pildīts ar interesantu pieredzi un redzēto pasaulē, citam – plāns, jo dzīves laikā nekas nebūs pieredzēts. Pat koncerta noskatīšanās TV dos jums to īpašo piedevu – jūs būsiet kaut ko redzējis, kaut ko uzzinājis.

Kultūra ir ne tikai uz skatuves. Tā ir grāmatās, zinātniskos pētījumos, ielās, ārvalstīs – it visur. Rodiet iespējas to apzināt, atrast un kādu daļiņu paņemt sev, savam slānītim. Lai nākotnē ir ko atcerēties, ko bērniem pastāstīt. Esam kulturāli ļaudis.